“Almanya’da sosyal entegrasyon ve günlük yaşam”
Çalışmanın tanımı

Sizi, Köln ve Ren Friedrich Wilhelms Bonn Üniversitesi’nin Avrupa Araştırma Konseyi ve ECONtribute Exzellenzcluster tarafından finanse edilen “Almanya’da sosyal entegrasyon ve günlük yaşam” çalışmamıza katılmaya davet ediyoruz. Sorularınız olduğunda her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle socialbond@wiso.uni-koeln.de adresinden e-posta ile iletişime geçebilirsiniz. 
Desteğiniz için çok teşekkür ederiz!

Konu nedir?

Bu çalışma ile, göçmenlerin günlük yaşamlarında ne gibi deneyimler yaşadıklarını ve Almanya’da nasıl hissettiklerini anlamak istiyoruz. Günlük yaşamlarında hangi olumlu ve olumsuz deneyimleri yaşıyorlar? Kendilerine yeterince destek verildiğini hissediyorlar mı? İyi entegre olduklarını hissediyorlar mı ve diğer insanlara güveniyorlar mı?

Çalışma süreci

Sorular günlük deneyimlerle ilgili olduğu için, çalışmamız 2021’in başında 2 hafta boyunca gerçekleştireceğimiz birkaç kısa çevrim içi anketten oluşmaktadır. Yaklaşık 20 dakikalık bir ön anket ile başlanacaktır. Daha sonra, 7 gün boyunca günde üç kez, yaklaşık 2 dakika boyunca bizim için bazı soruları cevaplamanız istenecektir. Ardından kısa bir takip anketi gönderilecektir. Ankete katılanlara anket davetiyelerimizi akıllı telefonlarına SMS ile gönderiyoruz. Katılımınız toplamda iki hafta boyunca yaklaşık 1 saat sürecek.
Günlük yaşamdaki mevcut durumunuz ve deneyimleriniz hakkında sorular sorulacaktır. Ayrıca siyasi görüşler veya dini inançlar da anketin bir parçasıdır. Son olarak, cinsiyet, yaş ve köken gibi şahsınız ile ilgili bazı genel bilgiler istiyoruz.

Katılımınız

Çalışmanın bir anlam kazanması için mümkün olduğunca çok kişinin katılması önemlidir. Bu nedenle, katılmanızı rica ediyoruz. Katılım gönüllüdür ve herhangi bir zamanda, herhangi bir sebep belirtmeden veya herhangi bir olumsuz etki olmaksızın sonlandırılabilir.
Göçmenlerin günlük yaşamlarını ve zorluklarını daha iyi anlamak için, ENTRA ve SOCIALBOND araştırma projelerinin bulgularını birleştirmek ve anket verilerini bilimsel amaçlar için birlikte değerlendirmek istiyoruz.

Elbette veri koruma ile ilgili tüm kurallara uyulacaktır ve katılımcıların tüm bilgileri kesinlikle gizli tutulacaktır. ENTRA ve SOCIALBOND projelerinin anket verileri, sadece tamamen anonimleştirilmiş veriler temelinde birleştirilir. Çalışma sonuçlarında bireysel cevaplar rapor edilmez. Sonuçlar sadece anonim olarak yayınlanır. Bu nedenle, daha sonra ankete kimin katıldığını öğrenmek mümkün olmayacaktır. Tüm süreçler veri koruma görevlisi ve Köln Üniversitesi Etik Komitesi tarafından yoğun denetimlerden geçmiştir. Daha fazla bilgiye veri koruma beyanından  ulaşabilirsiniz.

Teşekkür ederiz

Katılımınız için bir teşekkür olarak 33 Euro değerinde Amazon ürün kuponu alacaksınız. Tamamlanan her kısa anket için bir Euro, 17 veya daha fazla tamamlanmış kısa anket için ek olarak 10 Euro daha alacaksınız.

LOGO_ERC-FLAG_EU_