Veri koruma beyanı

Genel

Araştırma ekibi, yüksek düzeyde veri güvenliği ve tüm Veri Koruma Yönetmeliklerine kesinlikle bağlı kalmayı garanti eder. Yöntemimiz veri koruma görevlisi ve Köln Üniversitesi Etik Komitesi tarafından gözden geçirildi. Federal Veri Koruma Yasası ve Kuzey Ren Vestfalya Veri Koruma Yasası da dahil olmak üzere ulusal ve Avrupa mevzuatına uygundur.
Çalışmaya katılım gönüllüdür. Herhangi bir zamanda, herhangi bir sebep belirtmeden veya herhangi bir olumsuz etki olmaksızın sonlandırılabilir. Aşağıda, bilgilerin gizliliğini ve veri korumasını nasıl garanti ettiğimizi size şeffaf hale getirmek istiyoruz.

İnternet tabanlı anketler

Çalışma, Almanya’da yaklaşık 900 kişinin anketini içermektedir. Kısa, internet tabanlı anketler araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilir. Sadece anket bağlantılarını SMS ile göndermek amacıyla, cep telefonu numaraları Messagebird B. V. şirketine iletilir. Messagebird B. V. şirketinin anket verilerine hiçbir zaman erişimi yoktur. Kişisel veriler başka hiçbir üçüncü tarafa aktarılmayacaktır. Sadece Köln Üniversitesi’nin güvenli sunucuları kullanılacaktır. Veri işleme adımlarına genel bakış buradan  bulunabilir.

Toplanan verilerin depolanması

Anket verileri araştırma ekibi tarafından kaydedilir. Federal veri korumasının tüm güvenlik gereksinimlerini karşılayan en yüksek güvenlik standartları geçerlidir. Kişisel veriler (ör. katılımcıların cep telefonu numaraları) araştırma projesinin tüm aşamalarında anket verilerinden kesinlikle farklı yerlerde ayrı olarak işlenir ve yönetilir. Bu, anket verilerinin herhangi bir istatistiksel değerlendirmesinin yalnızca tamamen anonim veriler temelinde yapılmasını sağlar. Özellikle, katılımcıların iletişim bilgileri hiç bir zaman anket verileri ile bağlantılı değildir. Kişisel verilerin ayrı olarak depolanması, yalnızca katılımcılarla iletişim kurmak, katılımcıların onayını geri çekmesi durumunda anket verilerini silmek ve tekrarlanan anketlerden anket verilerini ilişkilendirmek için yapılır. Entra ve Socialbond projelerinin anket verileri sadece tamamen anonim olarak birbirleriyle birleştirilir. Anket verileri, çalışmanın sonunda araştırma amaçlı değerlendirilecektir. İletişim verileri çalışmanın sonunda tamamen silinecektir.

Anket verilerinin kullanımı

Anket verilerinin kullanımı sadece bilimsel amaçlara hizmet eder. Veriler üçüncü taraflara, yani soruşturmaya katılmayan kişilere veya kurumlara aktarılmaz. Çalışmanın tüm sonuçları sadece anonimleştirilmiş görüntülenir, yani ankete katılan kişilere yönelik herhangi bir bilgi içermezler.

Veri Koruma Yükümlülüğü

Çalışmanın yürütülmesinde ve değerlendirilmesinde yer alan kişiler, imzaları ile sıkı veri korumasına tabidir. Beyanlar hakkında bilgi almak için socialbond@wiso.uni-koeln.de adresine e-posta gönderin.

Verilerin görüntülenmesi ve silinmesi

Talep üzerine, tarafımızca kaydedilen kişisel verileriniz hakkında istediğiniz zaman bilgi alabilir (ücretsiz bir kopya da dahil olmak üzere) ve bunların silinmesini talep edebilirsiniz. Yanlış bilgileri (ör. telefon numaranızın değişmesi) memnuniyetle düzeltebiliriz. Üniversite kontrolümüzün bir parçası olarak, Köln Üniversitesi Etik Komisyonundan temsilciler tarafından da bir inceleme olasılığı vardır. Araştırma çalışmaları tamamlandıktan sonra tüm kişisel veriler silinecektir. İptal edilene kadar onayınıza dayalı işlemenin yasallığını etkilemeden, katılım beyanınızı herhangi bir zamanda ve herhangi bir olumsuz etki olmadan iptal edebilirsiniz. Anket verilerinizin silinmesini de isteyebilirsiniz. Bunun için projenin e-posta adresini kullanabilirsiniz: socialbond@wiso.uni-koeln.de. Anket verileri projenin sonunda tamamen anonimleştirilir, böylece münferit kişilere atama imkansızdır.

Veri Koruma Yönetmeliklerinin kontrolü

Araştırma ekibi tarafından Veri Koruma Yönetmeliklerine uygunluk, Köln Üniversitesi veri koruma görevlisi Bay Alexander May tarafından kontrol edilir. Herhangi bir sorunuz olduğunda her zaman hizmetinizdedir:

Bay Alexander May, LL.M.
Köln Üniversitesi’nin veri koruma görevlisi
Köln Üniversitesi, Albertus-Magnus-Platz, 50293 Köln
Tel.: 0221 4703969, E-posta: a.may@verw.uni-koeln.de

Buna ek olarak, yetkili veri koruma denetim görevlisine şikayette bulunma hakkı vardır:
Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü eyalet vekili
Kuzey Ren Vestfalya, Posta kutusu 20 04 44, 40102 Düsseldorf
Tel.: 0211 384240, E-posta: poststelle@ldi.nrw.de

Değişiklikler hakkında bilgiler

Proje sürecindeki herhangi bir değişiklik ve önemli bilgiler hakkında size ve katılımcılara zamanında bilgi verilecektir.

İstatistiksel değerlendirme ve ilgili kişi

İstatistiksel değerlendirme araştırma ekibi tarafından yapılır. Proje ve veri koruma hakkında sorularınız olduğunda, her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz:

Proje uygulaması:
Dr. Hanno Kruse, Heike Krüger, Sven Lenkewitz, Andrea Wingen, Agnes Tarnowski, Mark Wittek
Universität zu Köln, Albertus-Magnus-Platz, 50923 Köln Tel. 0221 470-3943, E-posta: socialbond@wiso.uni-koeln.de

Sorumlu proje yöneticisi:
Prof. Dr. Clemens Kroneberg
Universität zu Köln, Albertus-Magnus-Platz, 50923 Köln Tel. 0221 470-4406, E-Mail: c.kroneberg@uni-koeln.de

İstatiksel değerlendirme:
Köln Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü I, Albertus-Magnus-Platz, 50923 Köln

Konstanz Üniversitesi, Mikrososyoloji Profesörü
78457 Konstanz

Bamberg Otto Friedrich Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü, özellikle Sosyal yapı analizi
96052 Bamberg

Göttingen Georg August Üniversitesi, Sosyoloji Enstitüsü
Platz der Göttinger Sieben 3, 37073 Göttingen

LOGO_ERC-FLAG_EU_